Hvězdárna Brno

Hvězdárna Brno na Kraví hoře

O Hvězdárně a Planetáriu v Brně

Baví vás astronomie, věda a vesmír? Hledáte inspiraci na výlet v Brně? Máte rádi letní kino na téma sci-fi a fantasy? Tak to určitě nesmíte vynechat Hvězdárnu a planetárium v Brně na Kraví Hoře.

Hvězdárna Brno nabízí hned několik poutavých atrakcí pro všechny věkové kategorie. Chcete li zažít něco jedinečného, pak se vydejte na nejvetší 3D stereoskopickou podívanou ve střední Evropě. Hned po projekci můžete zajít na pozorování oblohy z astronomické pozorovatelny či vědeckou stezku nebo zjistěte kolik byste vážili na různých planetách naší sluneční soustavy díky interaktivním exponátům.

Virtuální prohlídka

Největší 3D stereoskopické planetárium ve střední Evropě

Digitárium ve Hvězdárně Brno

Hvezdárna Brno od roku 2018 nabízí zcela jinou a jedinečnou podívanou. Projekce na sedmnácti metrovou polokouli vám dodá pocit, že se ocitáte přímo uprostřed děje. Obklopý vás svět, který vás téměr pohltí. Nasadíte si speciální 3D brýle a můžete se vydat na dobrodružství vesmírem.

Program digitária

Astronomická pozorovatelna na Hvězdárně Brno

Pozorování hvězd, planet, noční oblohy.

Hvězdárna Brno vám také nabízí pozorování hvězd, planet, noční oblohy z astronomické pozorovatelny. V astronomické pozorovatelně jsou umístněny dalekohledy, které nabízí jedinečný zážitek z pozorování blízkého i vzdáleného vesmíru.

Letní kino na Kraví Hoře

Letní kino Hvězdárna Brno

Mimo atrakce přímo spojené s vědou a astronomií, v letních měsících Hvezdárna Brno pořádá také letní kino na téma vědecko fantastické filmy (sci-fi). Program letního kina a informace najdete na stránkách Hvezdárna Brno. Vstupné je zdarma. Sedí se na zemi, tak nezapomeňte na deku a i nějaké to občerstvení.

Nafukovací model planety Země na Kraví hoře (Terralóna)

Planety v Parku Na Kraví Hoře

Další velmi populární údalost Hvězdárny v Brně jsou obří modely těles (Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra) Sluneční soustavy. Desetimetrové nafukovací modely planet, které zaujmou svojí velikostí a projekcí. Hvězdárna Brno zveřejňuje na webu nebo sociálních sítich datum, kdy budou tyto obří projekce planet k videní. Tak nepropásněte to!

Historická fotografie Hvězdárny v Brně

Něco málo z historie

Historie Hvězdárny Brno sahá až do 50. let 20 století. Hvezdárna v Brně byla otevřena otevřena už v roce 1954. Jak šel čas, postupně se proměnila na centrum zabývající se nejrůznějšími vědami ale především se zabývá oblastí neživé přírody. Hlavním tématem je samozřejmě astronomie ale můžete se zde potkat i s dalšími vědeckými obory.

Pozorovatelská terasa na střeše Hvězdárny v Brně

Jak se dostat do Hvězdárny v Brně?

Hvezdárna se nachází nedaleko centra města Brna, konkrétně v malebném parku na Kraví Hoře. Možností jak se sem dostat je více. Pokud se nacházíte někde kolem Kraví Horí, tak pěší procházkou určite nic nepokazíte.

Pokud se vám nechce pěšky nebo jste daleko, na Kraví Horu se dostanete jednoduše městskou hromadní dopravou, tramvají (šalinou) číslo 4 například z hlavního nádraží, náměstí Svobody z české nebo od Červeného kostela, která má konečnou stanici na Náměstí míru v Masarykově čtvrti. Pak vás čeká krátka procházka malebným parkem až nahoru na kopec kde najdete Hvězdárnu.

Samozřejmě je možnost taky vlastním vozem. Parkovište pak najdete na Náměstí míru nebo u koupalište na Kraví Hoře.

🧭 Zobrazit trasu ke Hvezdárně v Brně